طرح های آموزشی

کارگاه آموزشی زن موفق و همسرداری موثر

مقدمه

یکی از اهداف موسسه فرهنگی قرآن و عترت آل طاها ارائه کلاس‎های آموزشی در حوزه تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزند از نگاه اسلام است است. کارگاه «زن موفق و همسرداری موثر» با بررسی برخی از منابع کاربردی و ملموس، به صورت عملی و قابل ارائه طراحی شده است.

ضرورت و اهمیت طرح

هویت و اصل و اساس وجود زن را احساس تشکیل داده است زن بر اساس حکم فطرت، عقل، تجربه و دین در مقایسه با مرد دارای احساسات و عواطفی قوی بوده و هنگام تصمیم‎گیری‎ها در عین عقلانی عمل کردن، تأثیرپذیری بیشتری از احساسات و عواطف خود دارد به طور کلی تبلور احساس در جنس زن مهم‎ترین نکته در تبیین هویت اوست.

با در نظر گرفتن این اصل در خلقت زن و دقت در این مسأله در می‎یابیم که ضرورت احساس برای ایفای نقش در دو وظیفه مادری و همسری، کار بزرگی است که فقط با مدیریت دقیق احساس و استفاده از تکنیک‎های لازم صورت می‎گیرد.

برای ایجاد این تغییر رفتار احتیاج به بررسی نوع عملکرد و نوع حرکت صحیح در زندگی است که با توجه به تبین صحیح این دو وظیفه، هویت و اصل حقیقتِ وجود زن نیز تبیین می‎شود. با عملیاتی کردن رفتارهای صحیح در زندگی و با در نظر گرفتن نظر خدا در انجام وظایف؛ حرکت سریع‎تر و جهت‎دارترانجام گرفته و خروجی آن ارتقاء سطح کیفیت زندگی است. با توجه به این که زن در زندگی خود تنها نیست و در شبکه‎ای از ارتباطات قرار دارد این ارتقاء کیفیت نه تنها برای وی موثر است بلکه در نگاه اول پیامدهای مثبت آن به همسر، فرزندان و خویشان، و در لایه بعد به جامعه نیز منتقل می‎شود.

زن عهده دار مسئولیتی خطیر است و باید بتواند خانواده را مدیریت کند، پروش و تربیت وظیفه اصلی زن در خانواده است، وقتی زن بداند نوع عملکرد و رفتارش با همسر و فرزندانش چطور باشد و بتواند آرامش را در زندگی آنها پیاده کند این آرامش با ارتباط آنها با افراد دیگر و جامعه به دیگران و جامعه نیز منتقل می‎شود. و داشتن جامعه‎ای آرام و محیطی امن یک آرمان است. و این آرمان در صورتی رخ می‎دهد که جامعه واقعاً از چنین خانواده‎هایی تشکیل شده باشد. در صورتی که متأسفانه شاهد آن هستیم که روز به روز آمار جدائی و طلاق در جامعه بیشتر می‎شود که شاید بتوان گفت یکی از دلالیل آن نداشتن روشی صحیح برای زندگی است و زن یکی از عناصر اصلی در خانواده است که خود روش‎ساز است برای ایجاد تغییر در روش زندگی مستلزم ارائه روش صحیح بر اساس نظر خداست.

با توجه به وضعیت موجود برآن هستیم که با اجرای دوره آموزشی «زن موفق و همسرداری موثر» به گسترش دستورالعمل‎های کاربردی در حوزه رفتاری و ارتباطی همسران مبتنی بر نگرش‎های اسلامی بپردازیم. صورتی رخ می‎دهد که جامعه واقعاً از چنین خانواده‎هایی تشکیل شده باشد. در صورتی که متأسفانه شاهد آن هستیم که روز به روز آمار جدائی و طلاق در جامعه بیشتر می‎شود که شاید بتوان گفت یکی از دلالیل آن نداشتن روشی صحیح برای زندگی است و زن یکی از عناصر اصلی در خانواده است که خود روش‎ساز است برای ایجاد تغییر در روش زندگی مستلزم ارائه روش صحیح بر اساس نظر خداست.

امید است با اجرای وسیع این‎گونه برنامه‎ها گامی در جهت بهبود وضعیت موجود برداریم.

هدف کلی

بالا بردن سطح کیفی زندگی مادران و همسران برای هر چه محکم‎تر کردن بنیان خانواده و تربیت عملی فرزندان با استفاده از گزاره‎های دینی.

اهداف جزئی

 • طرح مسائل و آسیب‎های موجود در خانواده براساس شیوه ی حل مساله توسط فراگیران
 • تبیین حفره‎های چالش برانگیز ارتباطی و بررسی عواقب آن برای جلوگیری از وقوع آن
 • تبیین معارف دین در حوزه خانواده و ارائه راهکارهای لازم و عملی با استفاده از معارف گسترده دینی
 • ارتقاء سطح آگاهی و شناخت بانوان نسبت به وظایف خود و رفتارشان در ارتباط با همسر و فرزندان

 مشخصات دوره:

 • نام دوره: زن موفق و همسرداری موثر
 • مدیریت اجرائی: موسسه فرهنگی قرآن و عترت آل طاها
 • قابلیت اجرا: به صورت گروهی ویژه اولیاء مدارس، مراکز آموزشی و تربیتی، و ثبت نام فردی
 • اساتید: تیم اساتید موسسه
 • پشتوانه علمی: بیش از ۸۰۰ ساعت کار پژوهشی پیرامون این موضوع از منابع و استخراج محتوائی علمی
 • روش اجرا: کارگاهی به روش حل مسأله
 • پیشینه کار: ۸ دوره اجرای عمومی و یک دوره اجرای تخصصی تربیت مربی
 • زمان: کل دوره ۲۰ ساعت در قالب ۱۰ جلسه / ۱۰هفته/ هر هفته یک روز/ روزانه ۲ ساعت
 • مخاطبین: حداکثر برای هر کلاس ۳۰ نفر و دارای شرایط ذیل:
 • سلامت در اعتقادات دینی و ولایی
 • متاهل و در صورت امکان دارای فرزند
 • متعهد به حضور منظم در دوره و انجام تکالیف محوله

محورهای کارگاه «زن موفق و همسرداری موثر»

جلسه محور اصلی عنوان موضوع
اول نگرش چرا؟ ضرورت بحث
دوم کجائیم؟ شبکه هستی
سوم برای چه؟ فلسفه زندگی
چهارم راهبرد چه زمانی؟ به کدامین سو؟ مدیریت وقت
پنجم راهکار استقبال پذیرش
ششم زیبایی تحسین
هفتم همسویی سازگاری
هشتم تعقل درک و تشکر
نهم محبت روابط زناشوئی
دهم بخشش و توکل سرچشمه قدرت(احساس حضور خدا)

 

امید است اجرای موفق این دوره بتواند گامی بزرگ در اشاعه فرهنگ اسلامی و زندگی براساس نظر خدا با پیامدی زیبا و حرکتی به سمت محکم‎تر کردن اساس خانواده و پیشرفتی درجهت ارائه روش صحیح تربیتی باشد. ان شاءالله

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارترین اخبار

بروبالا