محصولات

راهنمای تحقیق به زبان ساده

بر اساس آموزه‌هاى نورانى دین اسلام، هدف از آفرینش انسان رسیدن به مقام علم و دریافت حقایق توحیدى دار هستى است. از این رو «معرفت» و «علم» برترین کمال در سلسله کمالات والاى انسانى و الهى است. البته پر واضح است که منظور از علم و معرفت، علم صحیح و معرفت راستین به حقایق عالم و در رأس آن اصل همه حقایق یعنى حقیقت بارى تعالى است.

از این‌رو قرآن نیز تصریح فرموده که هدف خلقت علم به اسماء و صفات الهى است «لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللّٰهَ عَلىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ و أَنَّ اللّٰهَ قَدْ أَحٰاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْماً» و در روایات متعددى هم آمده است که «اَلعِلمُ اصلُ کُلّ خیر» از سوى دیگر جاى تردیدى وجود ندارد که مسیر اصلى براى رسیدن به علم و معرفت صحیح، آموزشِ پژوهش‌محور است که حرف اول را در آن «تحقیق» و «پژوهش» مى‌زند. بنابراین «تحقیق» جزء

واجب‌ترین فرائض انسان در مسیر کمال است. باید «تحقیق» هویت‌شناسى شود و مهارت‌هاى آن بیان گردد و در سه سطح «نگرش‌سازى» که مباحث اصلى کلان را عهده‌دار است، و «راهبردسازى» که الگوى کلى تحقیق را بیان مى‌کند و «راهکارسازى» که گام‌هاى مورد نیاز براى انجام یک تحقیق موفق را تبیین مى‌کند، با این هویت آشنا شد.

کتاب حاضر یک متن آموزشى است که به خوبى از عهده امور فوق برآمده و به عنوان نخستین متن براى محصلّین علوم دینى و دانش پژوهان ارجمندى که به‌دنبال کسب «مهارت تحقیق اثربخش و شبکه‌اى» مى‌باشند، قابل استفاده مى‌باشد.

برای نوشتن نظرات خود کلیک کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارترین اخبار

بروبالا